Sposoby montażu baterii łazienkowych. Na który postawić w swojej łazience?

Efektowny wygląd łazienki oraz komfort jej eksploatacji jest uzależniony od właściwej aranżacji, oraz zastosowania odpowiedniego wyposażenia.

Liczyć będą się nie tylko prawidłowo dobrane i zamontowane okładziny ceramiczne, ale także elementy zaliczane do tzw. białego montażu, a więc toaleta, wanna lub kabina prysznicowa, umywalka, a niekiedy również bidet. Ze sprzętów tych nie będzie można jednak korzystać, o ile nie zadba się o dopasowane stylistycznie i trwałe baterie łazienkowe. W Oławie są one sprzedawane przez firmę Vocano, specjalizującą się w sprzedaży artykułów wyposażenia wnętrz, w tym urządzeń sanitarnych i armatury. Przekonajmy się, jakie są rodzaje baterii i sprawdźmy, jak można je zamontować.

Co trzeba wiedzieć o bateriach łazienkowych?

Baterie łazienkowe są montowane przy umywalce, a także wannie, prysznicu oraz bidecie. W zależności od swoich upodobań można zdecydować się na krany mocowane do otworów znajdujących się w ceramice tzw. stojące, jak też osadzane na konsoli ściennej. Baterie naścienne na ogół są stosowane w przypadku pryszniców i wanien. W bidetach i umywalkach wybiera się zazwyczaj baterie stojące, choć nie jest to regułą.

Jak podłącza się baterie?

Baterie stojące są mocowane w otworze wykonanym w ceramice sanitarnej za sprawą pierścienia, który nakręca się na dolną część kroćca. W zależności od sytuacji stosuje się baterie jedno lub dwuotworowe. Do podłączenia wody wykorzystuje się elastyczne wężyki doprowadzające – zwykle o średnicy przyłącza 1/2 cala. Baterie naścienne mocuje się bezpośrednio do wylotów konsoli przyłączeniowej znajdujących się w ścianie. Połączenie jest na ogół chronione ozdobną osłoną, gwinty nie są więc widoczne, co korzystnie wpływa na estetykę całości.

Jakie znaczenie ma rodzaj montażu?

Rodzaj montażu baterii ma przede wszystkim znacznie estetyczne. Zarówno typ kupowanej ceramiki, jak i armatury należy jednak przemyśleć odpowiednio wcześnie, ponieważ wiąże się to z różnym rozprowadzeniem instalacji wodnej. Zmiany dokonywane w ostatniej chwili nie będą więc możliwe bez ponoszenia dodatkowych kosztów.